V Aule Univerzity Komenského sa konajú promócie už 75 rokov

19.04.2012 Bratislava

Bratislava 19. apríla (TASR) - Univerzita Komenského (UK) v Bratislave si v mesiaci apríl 2012 pripomína 75 rokov od uskutočnenia prvej slávnostnej promócie v Aule historickej budovy UK na Šafárikovom námestí. Dňa 21. apríla 1937 udelila univerzita čestný akademický titul doktora právnych vied vtedajšiemu prezidentovi ČSR Edvardovi Benešovi.

Prvej promócii v Aule UK predchádzali niekoľkomesačné prípravy, ktoré sa začali v júni 1936. V deň slávnostného obradu sa budova univerzity stala jedným z najstráženejších miest v republike. „Na bezpečnosť prezidenta a jeho sprievodu dohliadali detektívi bratislavského policajného riaditeľstva, ktorému univerzita týždeň pred slávnostným aktom predložila zoznamy pozvaných hostí a osôb zdržiavajúcich sa v budove. Na prízemí budovy sa do miestnosti telefónnej centrály nasťahoval detektív a susediace miestnosti sa premenili na strážnicu,“ priblížil udalosť riaditeľ Archívu UK Viliam Csáder.

Počas slávnostného obradu zazneli v Aule UK fanfáry skomponované Eugenom Suchoňom, ktoré Akademický senát univerzity vyhlásil v roku 1938 za Akademické fanfáry Univerzity Komenského. Na podujatí bolo prítomných niekoľko stoviek významných hostí, medzi ktorými nechýbali rektori univerzít a vysokých škôl, predstavitelia kultúrnych a spoločenských ustanovizní, členovia vlády a poslanci, ako i zástupcovia štátnych úradov, konzulátov či médií.

Po prijatí čestného doktorátu UK vystúpil prezident Beneš so slávnostným príhovorom, v ktorom osobitne vyzdvihol, že poslaním bratislavskej univerzity je „vytvárať nové veľké kultúrne stredisko v národe a v štáte, budovať na slovenských tradíciách, zvláštnostiach a slovenskej individualite“. Promočný ceremoniál ukončila hymna.

Aula UK, ktorá sa stala hlavnou reprezentačnou sálou univerzity, je situovaná v centrálnej časti budovy na prvom poschodí. Bola dobudovaná krátko pred prvou promóciou v apríli 1937 inštaláciou pódia a obkladmi stien. Slúži na významné akademické obrady a slávnosti. Čestný doktorát si tu prevzali napríklad hudobný skladateľ, pedagóg a teoretik Eugen Suchoň, prvý prezident ČSFR, humanista, spisovateľ a politik Václav Havel, humanista a politik, vedúca osobnosť Pražskej jari Alexander Dubček, siedmy generálny tajomník OSN Kofi Atta Annan či 14. dalajláma, nositeľ Nobelovej ceny mieru Tändzin Gjamccho.

TASR informácie poskytla Andrea Kučerová z Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.
 

Vyberte región